Home » SEO için DoFollow ve NoFollow Bağlantılarının Gerçek Değeri

SEO için DoFollow ve NoFollow Bağlantılarının Gerçek Değeri

Yeni bir blog başlattığınız anda, SERP’de üst sıralarda yer almak istersiniz. Ancak, bunun bir gecede olmadığını unutmamalısınız. Faaliyetlerinizin ilk sonuçlarını görmeye başlamadan önce belirli miktarda kaliteli bağlantılar oluşturmalısınız .

Tüm bağlantıların eşit olmadığı iyi bilinen bir gerçektir. Abel Ödülü almak ile işte bonus almak arasında çok fark var. Öyle değil mi Demek istediğim, bazı backlinkler Google aramaya daha fazla değer verebilir.

Bildiğiniz gibi, tüm bağlantılar Dofollow ve Nofollow olarak bölünmüştür. Her biriyle ilgili temel şeyleri ve bunların SEO etkinlikleri için gerçekten değerli olup olmadıklarını ele alacağım.

Dofollow bağlantılarının SEO değeri

Dofollow bağlantıları, arama botlarının bağlantıları takip etmesine izin vermek için kullanılan bir HTML özelliğidir. Bir web yöneticisi sitenize dofollow bağlantısı ile bağlanırsa, arama motoru botları ve insanlar sizi takip edebilir. Bağlantı suyunu aktarırlar ve yüksek bir Sayfa Sıralaması elde etmek için web sitenize gerçekten fayda sağlarlar.

Google, Dofollow bağlantılarını not alır ve sayfanın ne kadar iyi olduğunu anlamak için kaç kullanıcının sayfanıza bağlantı verdiğini belirler. Ne kadar çok Dofollow bağlantınız varsa, o kadar çok puan alırsınız. Takip bağlantısını vermenin en iyi yolu, anahtar kelimeyi bağlantı metni olarak kullanmaktır. İşte bir örnek:

<a href=“https://kurnazwebci.com/”>KurnazWebci</a>

Sadece herhangi bir yerden Dofollow bağlantısı almak değil, aynı zamanda saygın bir web sitesinden bir takip bağlantısı elde etmek de önemlidir. New Your Times veya CNN’e bir bağlantı gönderebilirseniz, bir kavun kesersiniz!

Dofollow bağlantıları, Sayfa Sıralamasını yükseltmenize, daha fazla SEO puanı kazanmanıza ve sitenizi SERP’de üst sıralarda yer alan bağlantı suyunu artırmanıza yardımcı olabilecek bağlantılardır. Dofollow bağlantıları, Google’ın gerçek güvenilirlik oylarıdır.

SEO değeri olmayan Nofollow bağlantıları

Nofollow bağlantıları, arama motoru botlarının bağlantılarınızı takip etmesine izin vermez. Bu bağlantılar, bağlantı suyundan geçmez. Bu bağlantıları yalnızca kişiler izleyebilir. Sayfa Sıralamasını, web sitesi sıralamasını yükseltmenize yardımcı olmazlar ve SEO değeri yoktur. Arama motorunun bir bağlantıyı saymaması için bir uyarıdır.

Bildiğimiz gibi, Nofollow bağlantıları herhangi bir bağlantı suyunu geçmez, ancak web sitenizde trafik almanıza yardımcı olabilir. Sanırım birçok kez Nofollow rel etiketini fark etmişsinizdir. Nofollow bağlantı HTML etiketini kullanırsanız, web sitenize herhangi bir zarar vermezsiniz. Arama motorları bu etikete bile saygı duyar. İşte bu etiketin örneği:

<a rel="nofollow"  href="https://kurnazwebci.com/">Kurnaz Webci</a>

Nofollow etiketi SEO için iyi olabilir – çoğu web yöneticisi bu etiketi güvenilmeyen içeriği takip etmemek için kullanır. Bu bağlantılar ücretli bağlantılara, forumlara, blog yorumlarına ve bazı güvenilmeyen içeriğe aittir.

Google kısa süre önce sayfanız için PR’ı artırmak için Nofollow bağlantılarını sayacaklarını fark etti. Ancak bağlantının nereye yerleştirildiğine ve kalitesine bağlıdır. Metninizin başlangıcına yerleştirirseniz, sayfanın alt kısmına gönderdiğinizden daha fazla etki sağlayacaktır.

SEO için Nofollow Bağlantılarının Faydaları

Çeşitlilik ilkesine uymalısınız. Gelen bağlantı profiliniz için Nofollow bağlantılarını kullanmanın önemli olduğunu söylüyorum. Tüm gelen bağlantılar Dofollow ise ve bu doğal değilse şüpheli görünecektir. Öyle değil mi Bu nedenle, bağlantılarınızı dengelemeniz ve hem Dofollow hem de Nofollow bağlantılarını kullanmanız gerekir. Nofollow bağlantılarının sağlıklı bir karışımı, Dofollow bağlantıları üzerinde iyi bir etki bile sağlayabilir.

Sanırım herhangi bir bağlantıyla çok fazla trafik elde edebilirsiniz. İyi ve kaliteli bağlantı, web sitenizde içeriğinizi gösteren ve iyi miktarda trafik sağlayabilen bir ağ geçididir. Wikipedia veya Google blogunda Nofollow bağlantılarınız varsa bu, bağlantının değerli olmadığı anlamına gelmez, bunun tersi, çok fazla trafiği olan siteler birçok fayda sağlayabilir.

Bu tür bir trafik, dönüşümlerle, potansiyel müşterilerle başa çıkmanıza ve hatta bir Dofollow bağlantısı almanıza olanak tanır. Sosyal medyada bağlantı kurmak, içeriğiniz hakkında yaratıcı farkındalığa yol açmanız gereken şeydir. Web sitelerinize iyi trafik çekebilecek yetkili web sitelerine ve sosyal medyaya, forumlara ve bloglara bağlantılar almak gerçekten iyidir.

Hikayenin ahlaki : SEO için hangi bağlantıların değerli olacağını düşünmeyin, işletmeniz, ürününüz, markanız veya hizmetiniz için değerli olabilecek bağlantılar üzerine düşünün. Marka otoritenizi artırabilecek bağlantılar düşünün. Web sitesi güveni oluşturmaya çalışın!

Bir bağlantının Nofollow veya Dofollow olup olmadığı nasıl kontrol edilir

Bağlantı türlerini kontrol etmenin birkaç yolu vardır: Dofollow veya Nofollow.

  1.   Bir sayfaya sağ tıklayın ve “kaynağı görüntüle” yi tıklayın. Bir ekran görüntüsü göreceksiniz. Kaynak kodda, Ctrl + F tuşlarına basmanız ve ekran görüntüsünde site adınızı ve yorumları aramanız gerekir. Şimdi bir bağlantının türünü kontrol edebilirsiniz.
  2.   Bir bağlantının Dofollow veya Nofollow olup olmadığını belirleyen, Firefox veya Chrome için otomatik olarak indirebileceğiniz birçok yararlı uzantı vardır.

WordPress blogu için, bir gönderide noindex, nofollow ve noarchive etiketlerini tanımlamak için Robots meta eklentisini kullanabilirsiniz. Tüm Nofollow bağlantılarını yorumlardan kaldırmak istiyorsanız, Dofollow eklentisini deneyebilirsiniz.

Ancak tespit edilen geri bağlantıları nasıl izleyebiliriz ve tüm dofollow bağlantılarının olduğu gibi kaldığından ve bir gün nofollow olmayacağından nasıl emin olabiliriz?

SE Ranking’deki gibi özel geri bağlantı izleme araçları, herhangi bir sitenin geri bağlantılarını otomatik olarak içe aktarmanıza ve ayrıntılı bir analiz ve filtreleme olanakları sağlamanıza olanak tanır. 

Geri bağlantılarınızı SE Ranking ile izlerken, durumlarını takip edebilir, en önemli SEO parametrelerini kontrol edebilir, şüpheli bağlantıları tanımlayabilir ve Google için kullanıma hazır bir reddetme dosyası oluşturabilirsiniz. 

Google’ın nofollow bağlantılarıyla ilgili 2019 güncellemeleri

Eylül 2019 güncellemesinden önce Google, “nofollow” özelliğini bağlantıyı yok sayma talimatı olarak değerlendiriyordu. Şu andan itibaren, Google bunu sıralamalar için bir ipucu olarak alıyor ve daha sonra – Mart 2020’den itibaren – tarama ve indeksleme için de bir ipucu olarak kullanacak. 

“Sıralamalar için bir ipucu olarak kullanmak” ne anlama geliyor? Önceden, “nofollow” özelliği bir komuttu ve şimdi daha çok bir öneri. Bu, Google’ın gerekli görmesi halinde, bu tür bağlantılara atıfta bulunacağı, onları spam olarak tanıyacağı veya çeşitli sıralama amaçlarıyla kullanacağı anlamına gelir. 

Uzun lafın kısası: 

  • Google, sıralama veya indeksleme için nofollow bağlantıları kullanmadı.
  • 10 Eylül itibariyle, bunları sıralama için “ipuçları” olarak kullanıyor. 
  • 2 Mart 2020’den itibaren, Google bunları tarama ve dizine ekleme için “ipuçları” olarak kullanacak. 

Ayrıca Google, bir bağlantının belirli rolüne işaret etmek için iki yeni bağlantı özelliği başlattı: rel = ”sponsorlu” ve rel = ”ugc”. 

Şimdiye kadar, Google tarafından dikkate alınmaması gereken bir bağlantıyı işaretlemenin tek yolu “nofollow” özelliğiydi. Şimdi, Google daha spesifik seçenekler önerdi. “Sponsorlu” özelliği, tüm ücretli ve sponsorlu bağlantıları işaretlemelidir. Ve “ugc”, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikteki bağlantılara, yani yorumlara, forum gönderilerine, vb. Uygulanmalıdır. 

Nofollow özelliğini yenileriyle değiştirmek için acele etmemiz gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır, ücretli veya kullanıcı tarafından oluşturulan bağlantılarınızı “nofollow” özellikleriyle bırakmanızda bir sakınca yoktur. 

Yeni özellikler “nofollow” ile birlikte kullanılabilir mi? Evet. Gerekirse bunları birlikte kullanabilirsiniz: rel = ”nofollow sponsorlu”, rel = ”nofollow ugc”. 

Ana paket servisi olan restoran: Endişelenmeyin, herhangi bir radikal değişikliğe gerek yoktur, sadece gelecekte güncellemeleri aklınızda bulundurun. Her şey yolunda çocuklar! 

Sonuç

Herkesin Dofollow bağlantılarını almak istediği iyi bilinen bir gerçektir. En iyi yol, trafiği çekecek ve onu doğal bir şekilde paylaşıp bağlantı kuracak epik ve orijinal içerik oluşturmaktır.

Harika bir bağlantı profili oluşturmaya odaklandığınızda, sağlıklı bir Dofollow ve Nofollow bağlantıları dengesi elde etmeye çalışın. Her iki bağlantı da SEO’da iyi bir yeri hak edebilir.

Have your say!

0 0

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Kıbrıs Web Yazılım