Home » SEO Dostu URL’ler Nasıl Oluşturulur

SEO Dostu URL’ler Nasıl Oluşturulur

İyi optimize edilmiş URL’ler hem arama motoru optimizasyonu hem de kullanıcı deneyimi için önemlidir. Arama motorları birçok değişkeni karar verme süreçlerine dahil eder ve URL’ler listenin en üst sıralarında yer alır. Sayfa başlıklarında olduğu gibi, URL’ler de bir web sayfasını arama motorlarına ve potansiyel ziyaretçilere açıklamaya yardımcı olur, yani doğru, çekici ve iyi yapılandırılmış olmaları gerekir. Pek çok faktörün göz önünde bulundurulması gerekse de, SEO dostu URL’ler oluşturmak için en iyi sekiz uygulama aşağıda verilmiştir .

1. İçeriğinizi açıklayın

Bir kullanıcı, sadece URL’yi okuyarak bir web sayfasının içeriği hakkında doğru bir tahminde bulunabilmelidir. Bunu başarmak için bir URL, sayfa içeriğiyle ilgili doğru bir ifade veya terim içermelidir.

2. Anahtar Kelimeleri URL’lere Dahil Edin

Her web sayfasını bir anahtar kelime etrafında optimize etmek en iyi uygulamadır ve bu anahtar kelime URL’ye dahil edilmelidir. Arama motoru örümcekleri bir URL’nin sonundaki kelimelere çok fazla önem vermediğinden , en önemli anahtar kelimeleri URL’nin başına koymak da önemlidir . Yine de, anahtar kelimeleri aşırı kullanmayın. Arama motorları anahtar kelime doldurmayı tanır ve web sitenizi bu eylemler için cezalandırır.

3. Kelimeleri Ayırmak için Kısa Çizgi Kullanın

URL ifadelerindeki kelimeleri ayırmak için kısa çizgi kullanmak, hem kullanıcı okunabilirliği hem de arama motoru optimizasyonu için önemlidir. Google , URL’lerde alt çizgi (_) yerine kısa çizgi (-) kullanılmasını önerir, çünkü kısa çizgiler kelimeler arasındaki boşluklar olarak değerlendirilirken , alt çizgilerle birbirine bağlanan kelimeler tek bir kelime olarak görülür.

URL ÖRNEĞI

Optimize edilmiş: http://example.com/blog/url-optimization-tips

Optimize edilmemiş: http://example.com/blog/url_optimization_tips

4. URL’lerde Küçük Harfler kullanın

URL’lerinizde büyük harf kullanmayın . Arama motorları, URL’lerdeki büyük ve küçük harfleri deşifre edebilir, bu da yinelenen URL’lere ve sayfa sıralaması kaybına neden olabilir.

URL ÖRNEĞI

Optimize edilmiş: http://example.com/blog/url-optimization-tips

Optimize edilmemiş: http://example.com/blog/URL-Optimization-Tips

5. URL’leri Kısa Tutun

Bir web sayfasının URL’si olabildiğince açıklayıcı ve kısa olmalıdır. Kısa bir URL yazmak ve okumak daha hızlıdır. Ayrıca, kelime ne kadar azsa, her kelime bir arama motoru örümceğinden o kadar fazla değer alır. Bir URL’de çok fazla benzer kelime, anahtar kelime doldurma olarak görülebilir ve arama sıralamalarında düşüşe neden olabilir.

6. Statik URL’ler kullanın

Mümkün olduğunda statik, değiştirilemez URL’ler kullanmak daha iyidir. Bunlar, her sayfa yüklemesinde sabit kalan URL’lerdir. Dinamik URL’lerin ortak özellikleri olan “?,” “&” Ve “=” gibi gereksiz parametrelerden kaçınmaya çalışın. Statik URL’lerin hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından okunması daha kolaydır . Bu, pazarlama verilerinin izlenmesine yardımcı olmak için sosyal medyaya göndereceğiniz URL’lere fazladan parametreler ekleyemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak dinamik URL’leri doğrudan sitenize gömmekten kaçının.

7. Alt Alan Adlarına Dikkat Edin

Arama motorlarının bir alt alanı birincil alandan ayrı bir varlık olarak ele alma potansiyeline sahip olduğunu dikkate almak önemlidir . Bu, bağlantı kurma ve güven değeri dahil olmak üzere SEO’nun birçok yönünü etkileyebilir. Alt alan adı kullanmak için belirli bir nedeniniz olmadıkça, bunun yerine alt klasörler kullanmak en iyisidir.

URL ÖRNEĞI

Optimize edilmiş: http://www.example.com/topic

Optimize edilmemiş: http://topic.example.com

8. URL Yapısındaki Klasörleri Sınırla

Bir URL, gereksiz klasörler içermemelidir. URL yapınız için gereken miktarda klasör ve karakter kullanın. Site yapınız ne kadar düz olursa o kadar iyidir .

SEO dostu URL’ler için bu en iyi uygulamaları kullanmak , sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmalı ve kullanıcıları sayfalarınızı ziyaret etmeye ikna etmelidir. URL’lerin ve SEO’nun tüm yönlerinin temel bileşenlerinden biri kullanılabilirliktir. Kullanıcıyı daima aklınızda bulundurun. Unutulmaması gereken bir şey daha var, Google kuralları değiştirmeyi seviyor. SEO dünyasındaki değişiklikler için daima gözünüzü dört açın.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Kıbrıs Web Yazılım