Home » Microsoft Server Uzak Masaüstü Bağlantı Ayarları ve Windows Server’da RDP Port Değiştirme

Microsoft Server Uzak Masaüstü Bağlantı Ayarları ve Windows Server’da RDP Port Değiştirme

Uzak Masaüstü, varsayılan olarak Windows Server 2018’de devre dışı bırakılmıştır. Bu özelliği etkinleştirmek için bunu manuel olarak yapmanız gerekir. Bu kılavuzda, Windows Sunucusunda Uzak Masaüstü’nü nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğiz:

 1. Başlat menüsünü başlatın ve Sunucu Yöneticisi’ni açın. Başlangıç ​​penceresinde görünmüyorsa, Sunucu Yöneticisi’ne de yazabilirsiniz. Bununla birlikte, GUI’de oturum açtığınızda Sunucu Yöneticisi’nin otomatik olarak açıldığını unutmamak önemlidir.
 2. Sunucu Yöneticisi penceresinin sol tarafındaki Yerel Sunucuya tıklayın. Burada, Uzak Masaüstü’nün varsayılan olarak kategorize edildiğini göreceksiniz.
 3. Devre Dışı metnini seçin. Bu, Uzak sekmesindeki Sistem Özellikleri penceresini açacaktır.
 4. Sistem Özellikleri penceresinde Bu Bilgisayara uzak bağlantılara izin ver seçeneğine tıklayın. Ayrıca, bir Komut İstemi veya PowerShell terminali aracılığıyla Sistem Özelliklerini arayabilirsiniz. SystemPropertiesRemote yazmanız yeterlidir.
 5. Bu Bilgisayara uzaktan bağlantılara izin ver seçildiğinde, bir uyarı mesajı görünecektir. Bu, size Windows güvenlik duvarında verilen güvenlik duvarı kurallarını gerçekleştirmenizi tavsiye edecektir.
 6. Devam etmek için Tamam’a tıklayın.
 7. Sisteminize Uzak Masaüstü aracılığıyla erişebilecek kişileri tanımlamak için Kullanıcıları Seç’e tıklayın.
 8. Sistem Özellikleri menüsünü kapatmak için Tamam düğmesine tıklayın.
 9. Sunucu Yöneticisi’nde Uzak Masaüstü’nün yine de devre dışı görünebileceğini unutmamak önemlidir. Etkin olarak listelenene kadar klavyede F5 tuşuna basarak Sunucu Yöneticisi penceresini yenilemeyi deneyebilirsiniz.

İşte aldın. Bu adımları tamamladıktan sonra, Windows Sunucusunda Uzak Masaüstü’nü kullanabileceksiniz. Artık daha geniş bir bağlantının ve dosyalarınıza, verilerinize ve uygulamalarınıza erişimin keyfini çıkarabilirsiniz.

Tüm makaleyi video ile izleyebilirsiniz.

Aşağıdakiler için geçerlidir:

 • Windows Server 2008
 • Windows Server 2008 R2
 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2012 R2
 • Windows Server 2016
 • Windows Server 2019

Remote Desktop bağlantı yapılandırması bu kadar basit ancak birkaç politika yapılandırması ile sunucu güvenlik yönetiminizi ileri seviye güçlendirebilirsiniz.

Yapmanız gereken işlemler şu şekilde

 • Windows firewall ile 1000 ile 55000 arasında yeni bir port adresi belirleyiniz.
 • HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp adımından Yeni Port numaranızı Decimal seçerek atamasını yapınız.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Kıbrıs Web Yazılım