Home » blog grafikleri için photoshop veya ıllustrator? bölüm 1: vektör ve raster karşılaştırması

blog grafikleri için photoshop veya ıllustrator? bölüm 1: vektör ve raster karşılaştırması

Bugünün tartışma konusu: Photoshop veya Adobe Illustrator blog grafikleri oluşturmak için daha mı iyi? İster Pinterest grafikleri, kenar çubuğu grafikleri, logolar veya medya kitleri olsun – Bu farklı türde şeyleri oluşturmak için hangi programın en iyi olacağı hakkında birçok soru alıyorum. Bu yüzden önümüzdeki birkaç hafta boyunca, Photoshop ve Illustrator arasında özellikle blog yazarları için tasarlanmış karşılaştırmaları paylaşacağım ve farklılıklarının bloglama iş akışınızı kolaylaştırmaya nasıl yardımcı olabileceği hakkında konuşacağım.

Tanıdığım çoğu blogcu, blog fotoğrafları ve grafikleri için yalnızca Photoshop kullanıyor, çünkü ilk önce öğrendikleri ve rahat oldukları şey bu.

Ben Illustrator onlara daha fazla esneklik ve kontrol verecektir söz Yani zaman, sık sık soru, Photoshop daha fazla şeyler yapabilir eğer “Eh, sorulan sadece fotoğrafları düzenledikten sonra arasındaki gerçek fark nedir Illustrator ve Photoshop ? Grafiklerimi Photoshop yerine oluşturmak için neden Illustrator kullanmalıyım? “

Ve bu harika bir soru. Çünkü bu doğru. Sen edebilirsiniz Photoshop grafikleri oluşturmak, ama fark Illustrator daha verimli bunu yapmak için yardım edecek olmasıdır.

Bunu böyle düşünmeyi seviyorum….

Evinizin dışını boyamak zorunda kalsanız ve boya uygulayıcıları için iki seçenek sunulsaydı, hangisini seçerdiniz?

Fırça mı yoksa boya tabancası mı?

Her ikisi de duvarları boyatacak ve nihai sonuca bakarak farkı bile anlayamayabilirsiniz, ancak boya püskürtücüsü açıkça bunu daha hızlı yapacak.

Biraz önden alışmak gerekebilir, ancak o aptalı ortaya çıkardığınızda, tüm mahalleyi boyamak isteyeceksiniz.

Bu bir nevi Photoshop ve Illustrator gibi. Her iki programda da aynı görünen grafikler * oluşturabilseniz de, Illustrator, asıldığınızda işi daha hızlı bitirecek olan boya püskürtücüsüdür.

Bu yüzden bugün Bölüm 1’de, iki program arasındaki ilk ana farka değineceğiz, bu, her birinin oluşturabileceği grafiklerin “kalitesi”. Bu bağlamda kalite, her birinin yapabileceği dosya biçimine atıfta bulunur.

Teknik terimlerle, Illustrator ve Photoshop iki farklı dosya biçimi kullanır: Raster (Photoshop) ve Vector (Illustrator). Biçimleri iki program arasındaki en büyük farklardan biri olduğundan, bu iki kelimeyi aşağıda kalın olarak göreceksiniz.

Peki bahsettiğim bu yabancı “Raster” ve “Vector” formatları arasındaki gerçek fark nedir?

İyi, sordun. En basit terimlerle ifade etmek gerekirse:

Tarama grafik: Can not pikselleşme olmadan genişletilir
Vektör Grafikleri: Can pixelation olmadan herhangi bir boyuta genişletilir.

Hiç bir görüntüyü büyütmeyi denediniz mi, ancak bunu yaptığınızda hepsi pikselli görünüyor mu? Bunun nedeni bir raster görüntü olmasıdır.

Photoshop’un gücü fotoğrafları düzenlemektir – ayarlamalar yapmak, kusurları düzeltmek ve özel efektler eklemek.

Ancak fotoğrafları düzenleyebilmenin dışında, Photoshop’u ayıran en büyük şeylerden biri raster tabanlı bir program olmasıdır.

Bu ne anlama geliyor?

Bu, Photoshop’ta oluşturduğunuz görüntülerin veya grafiklerin, piksel olarak bilinen bir ızgara üzerine inşa edilmiş yalnızca küçük noktalar olduğu anlamına gelir . Görüntü ne kadar büyükse, o kadar çok noktaya sahiptir. Görüntü ne kadar küçükse, o kadar az noktaya sahiptir.

Her fotoğrafın içinde belirli sayıda nokta (piksel) vardır. Fotoğrafınız orjinal boyutunda olduğunda kristal temizlemek bakacağız, ama o resmin yapamaz büyük (ancak daha küçük yapabilir) pikselleşmeyi neden olmadan. Bu balon örneğine bir göz atın. Söndüğünde balonun üzerine noktalı bir kalp çizdim ve güzel ve net görünüyordu. Ama balonu doldurduğumda görüntü genişledi ve bozuldu.

Sadece balon örnekte olduğu gibi bir fotoğrafın boyutunu genişleterek sadece noktalar yapar daha büyük . Aslında gelmez eklemek bilgisayarınıza sadece bu boşlukları doldurmak için nasıl bilmiyor çünkü görüntüsü “dolgu” için daha fazla nokta.

Yani tıpkı kalp balonu gibi, Photoshop’ta oluşturulan görüntülerin büyütülmeye tam olarak böyle tepki vermesi. Pikselleşirler.

Ancak Illustrator’da grafikler aslında bu küçük noktalardan (piksellerden) oluşmuyor; bir çizgi ve şekil formülü ile oluşturulurlar.

Öyleyse bu neden önemli?

Çünkü vektörle, bu grafikleri pikselleştirme olmadan ihtiyaç duyduğunuz kadar büyütebilirsiniz. Böylece, Instagram için yaptığınız bir grafiği 100 fitlik bir reklam panosuna dönüştürebilirsiniz.

Photoshop’ta kenar çubuğunuz için 300 piksel genişliğinde ve 72 ppi çözünürlükte küçük bir grafik oluşturduğunuzu varsayalım (çünkü bu, kenar çubuğunuzun ve standart web çözünürlüğünün tam boyutu).

Ancak bir yıl sonra, bu grafiği büyük ve kötü bir blog / Pinterest grafiği olarak da kullanmak istersiniz. Photoshop’ta 300 piksel genişliğinde oluşturduysanız, pikselleşmeden 800 piksel genişliğe (blog genişliğiniz) genişletemezsiniz.

Veya web siteniz için 300 piksel genişliğinde Photoshop’ta (raster) logonuzu oluşturduğunuzu varsayalım, ancak daha sonra bir dergide yer almanız isteniyor ve 1000 piksel genişliğinde buna ihtiyaçları var. Illustrator’da, onu pikselleştirme olmadan genişletebilir ve dosyayı yeniden boyutlandırabilirsiniz, ancak Photoshop ile esasen sıfırdan başlamanız gerekir.

Bu nedenle, “Ya tüm Photoshop dosyalarımı maksimum piksel genişliği ve yüksek çözünürlük ayarlarıyla oluşturursam, böylece her zaman yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafa sahip olursam?

Bunu kesinlikle yapabilirsin. Ancak büyük Photoshop dosyalarıyla dolu bir bilgisayarınız olacak. Illustrator ile, esasen herhangi bir zamanda HERHANGİ bir boyuta yeniden boyutlandırmaya hazır olan 3 inç Instagram kare grafiğe sahip tek bir hafif dosyaya sahip olabilirsiniz . Tam olarak bu 3 inçlik dosyayı açabilir, genişletebilir ve birkaç tıklamayla 30 inç kare yapabilirsiniz. Illustrator’ı bu kadar harika yapan da budur – sık sık yeniden boyutlandırma gerektirebilecek grafikler oluşturmak için mükemmeldir.

Bu, raster ve vektör dosya formatları hakkındaki Bölüm 1’i kapsar ! Umarım bu iki kelime artık farklılıkları gözden geçirdiğimize göre biraz daha mantıklıdır. Daha önce vektör ve raster terimlerini duymuş olan ancak ne anlama geldiklerinden emin olmayan blogculardan biriyseniz, bana yardımcı olup olmadığını bildiren bir yorum bırakın! Ya da hala sorularınız varsa, bunları da bana bırakın, ben de cevaplarını alayım. Bu gönderileri bilgilendirici ve doğrudan konuya dahil etmeye çalışıyorum ve geri bildiriminizi almayı çok seviyorum.

Bizi izlemeye devam edin, çünkü 2. Bölümde, tek bir belgede birden çok şablon oluşturma yeteneği nedeniyle grafikleri düzene koymak için neden Illustrator’ı Photoshop yerine tercih ettiğimden bahsedeceğiz.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Kıbrıs Web Yazılım