Home » Bilmeniz Gereken Windows 10 Güvenlik Ayarları

Bilmeniz Gereken Windows 10 Güvenlik Ayarları

Windows 10’u kurdu ve diğer 67 milyon kullanıcının saflarına katıldı . Tarayıcınızı öğle yemeği yiyebileceğiniz bir yer aramak için açarsınız ve Bing konumunuzu zaten bilir. Tüm banner reklamların gizli örgü hobinize yönelik olduğunu fark ediyorsunuz. Cortana’yı neler olup bittiğini sormak için açtığınızda, adınızı ve annenizin sizi aradığı utanç verici takma adı bilir.

Bu biraz zor gibi görünebilir, ancak Windows 10’un kullanıcılarından topladığı kişisel bilgi miktarına şaşıracaksınız – telefon numaraları, GPS konumu, kredi kartı numaraları ve hatta video ve sesli mesajlar dahil bilgiler. Elbette, Microsoft’un gizlilik bildirimi toplanan tüm verileri ana hatlarıyla açıklıyor ve Windows 10’u indirip hizmet şartlarını kontrol ettiğinizde bunu kabul ettiniz.

Bu Okunmamış Hizmet Şartları Sözleşmesi Çağında, Hizmet Şartları’nı okumak önemlidir. Teknolojilerimizin biz fark etmeden kişisel bilgileri toplaması çok kolaydır. Microsoft tek fail olmaktan uzak, ancak bize heyecan verici yeni bir işletim sistemi sunduğundan, bu ayarlara girmenin zamanı geldi.

Güzel Baskı

Daha önce bahsedilen gizlilik bildiriminde, Microsoft kişisel verileri kullandığı üç yoldan geçer: “(1) işimizi yürütmek ve sunduğumuz hizmetleri sağlamak (iyileştirmek ve kişiselleştirmek dahil), (2) promosyon iletişimleri dahil iletişimleri göndermek ve (3) reklam göstermek için. ” Microsoft’un ne hakkında konuştuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, gizlilik bildirimine (cidden) göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim , ancak işte özü:

İşletmemizi yürütmek için…” : Microsoft’un çoğu uygulamasının çalışması için kişisel bilgiler gerekir. Örneğin, Haritalar uygulamasını kullanıyorsanız, düzgün çalışması için konumunuza ihtiyaç duyacaktır. Bu örnek mantıklıdır, ancak tüm uygulamalar bilgilerinizi kullanımları konusunda oldukça doğrudan değildir. Cortana ayrıca konumunuzu kullanır ve bunu önlemenin tek yolu Cortana’yı kullanmamaktır . Microsoft ayrıca, belirli uygulamaların onları iyileştirmek için neden çöktüğünü anlamak için veri toplar, ancak bu aynı zamanda bu uygulamaları kullanımınızı izlemek anlamına da gelir. Bu, kullandığınız sırada Microsoft Office’in çökmesi durumunda, Microsoft’un kilitlenme sırasında açık olan Excel veya Word belgelerini görebileceği anlamına gelir.

İletişim göndermek için…” : Microsoft, birincil iletişim yollarından herhangi biri başarısız olursa size ulaşabileceğinden emin olmak için iletişim bilgilerini toplar. Microsoft’un gizlilik bildiriminde kullanıcılarının telefon numarasını, e-posta adresini ve posta adresini topladığını zaten ifşa ettiğini hatırlayın. Ancak Microsoft, esas olarak bu bilgileri promosyon göndermek için kullandığını açıkladı. O sadık müşteri olarak ister ama bu iletişim yönetmek için, Microsoft bunu yapar tıklayınız Microsoft hesabı varsa veya eğer yapmazsan burada . Bu bilgilerin “Microsoft ortakları” ile paylaşıldığını belirtmek de önemlidir.

Reklam göstermek için” : Reklamları satmak için kullanıcıları izlemek standart internet prosedürü gibi görünüyor. Facebook yapıyor, Google yapıyor ve Microsoft yapıyor. Microsoft, reklamlardan gelir elde eder ve demografik bilgileri üçüncü taraf reklamcılara satarak Microsoft daha da fazlasını yapabilir. Buna ilgi alanına dayalı reklamcılık denir ve Microsoft işleri kolaylaştırmak için size kendi reklam kimliğinizi bile verir . Bu bağlantıyı izleyerek ilgi alanına dayalı reklamları devre dışı bırakabilirsiniz . Ancak, devre dışı bırakmak veri toplamayı engellemez veya daha az reklamla sonuçlanmaz.

İzlemeyi Kapatma

Önce ilk şeyler: Gizlilik ayarlarınıza gidin. Başlat’a basın, ardından Ayarlar’ı bulun ve ardından Gizlilik’i tıklayın. Gizlilik menüsünden, bilgisayarınızın bilgileri nasıl kullandığını konumunuzdan, mikrofonunuzdan, kameranızdan vb. Değiştirebilirsiniz. Gizlilik menüsündeyken, Geri Bildirim ve Teşhis’i tıklayıp Geri Bildirim Sıklığını “hiçbir zaman” ve Teşhis ve Kullanım Verilerini “temel” olarak değiştirmek isteyeceksiniz. Bunu yapmak, Microsoft’un rastgele bilgi toplamasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Tarayıcı Geçmişinizi Koruyun

Edge, ” Cortana’nın deneyiminizi kişiselleştirmesine yardımcı olmak ” için İnternet tarama geçmişinizi Microsoft’a gönderir . Edge’in sağ üst köşesindeki üç nokta düğmesine tıklayarak bunu kapatabilir, ardından Ayarlar> Gelişmiş Ayarlar> Gelişmiş Ayarları Görüntüle’ye gidip Gizlilik ve Hizmetler altında “Cortana Microsoft Edge’de Bana Yardımcı Olsun” seçeneğini kapatabilirsiniz. Ve Gizlilik ve Hizmetler menüsündeyken, “taramayı hızlandırmak, okumayı iyileştirmek ve genel deneyimimi daha iyi hale getirmek için sayfa tahminini kullan” ı kapattığınızdan emin olun (bu, varsayılan bir ayar için inanılmaz bir başlıktır).

Microsoft Hesabı Oluşturma Konusunda Kandırılmayın

Windows 10 ayrıca varsayılan olarak bir Microsoft hesabı oluşturmanızı ister, ancak özel bilgilerinizle ilgileniyorsanız muhtemelen bunu atlamalısınız. Bir hesap oluşturmamak, etkinliğinizi ve bilgilerinizi bilgisayarınızda yerel olarak tutarken, bir hesaba sahip olmak, Microsoft’un topladığı tüm meta verileri kimliğinize geri döndürmesi için bir bağlantı oluşturacaktır. Bir Microsoft hesabı oluşturmadan önce , gizlilik politikasını okuduğunuzdan emin olun .

Microsoft hesabınızı silmek veya yönetmek için Ayarlar> Hesaplar> Hesabınıza gidin.

Egzersiz Cortana Dikkat

Microsoft Cortana Sanal Asistan Uygulamasının

Cortana, Windows 10’un en heyecan verici bölümlerinden biri olsa da, biraz müdahaleci. Microsoft, Cortana’nın hakkınızda bilgi edinme ve daha kişisel bir deneyim yaratma becerisiyle gurur duyuyor, ancak bunu yapabilmek için Cortana’nın sizden çok fazla bilgi toplaması gerekiyor. Bu bilgiler konum, kişiler ve hatta konuşma ve el yazısı verilerinden her şeyi içerir. Belki de en önemlisi, Cortana ile tüm etkileşimleriniz bulutta depolanır.

Tüm bunlar, Microsoft’un Windows 10’u daha kişisel hale getirme girişiminin bir parçasıdır, ancak bu sizin için çok ürkütücü geliyorsa, buradan oturum açarak ayarlarınızı değiştirebilirsiniz . Buradan, Cortana ve Bing’in hakkınızda öğrendiği “ilgi alanları” verilerini temizleyebilir, ayrıca “Konuşma, Mürekkep Oluşturma ve Yazma” bilgileri dahil olmak üzere diğer Cortana verilerini temizleyebilirsiniz.

GÜNCELLEME 7 Ağustos 2015: Bu gönderi, Microsoft kullanıcı hesaplarındaki gizlilik politikasını daha doğru yansıtacak şekilde değiştirildi.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Kıbrıs Web Yazılım