Home » Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Geri bağlantı (Backlink), bir web sitesinden diğerine bağlantıdır. Google gibi arama motorları, geri bağlantıyı bir sıralama sinyali olarak kullanır çünkü bir web sitesi diğerine bağlandığında, içeriğin dikkate değer olduğuna inandıkları anlamına gelir. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, bir sitenin arama motoru sonuçlarında (SEO) sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

Backlinkler Nasıl Çalışır?

Geri bağlantılar, arama motoru algoritmasında, SEO’da ve web sitenizi büyütmek için genel stratejinizde önemli bir rol oynar .

Geri bağlantıları düşünmenin en kolay yolu, web siteleri arasındaki konuşmalardır.

Örneğin, John bir blog yazarıdır ve bir spor etkinliği hakkında çok ilginç bir makale yazmaktadır.

Başka bir blog yazarı Samantha, bakış açısını paylaşırken John’un makalesine bağlantı veriyor. Konu hakkında tanınmış çevrimiçi dergi sitesinde yazdığından, bu John’un gönderisine bir geri bağlantı oluşturur.

Çevrimiçi dergi popüler olduğu için, diğer birçok site makalesine geri dönecek. Bu, çevrimiçi derginin otoritesini artırır ve John’un makalesi de saygın bir siteden değerli bir geri bağlantı alır.

Temelde bir kazan-kazan.

Backlink Türleri

İki temel geri bağlantı türü vardır ve biri diğerinden daha değerlidir. Her birine ve sitenizi nasıl etkilediklerine hızlıca bir göz atalım.

Bir Nofollow etiketi bir bağlantı yok saymak için arama motorları söyler. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmeye yardımcı olmazlar.

Dofollow bağlantıları, herkesin istediği geri bağlantı türüdür. Sadece saygın sitelerden gelenlerin en yüksek değere sahip olduğunu unutmayın. Bu tür bir geri bağlantı, arama motoru sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kötü veya ‘toksik’ olarak kabul edilen dofollow bağlantıları vardır. Bu bağlantılar şüpheli sitelerden gelir veya arama motoru hizmet şartlarını ihlal ederek elde edilir.

Bu, Google’ın sitenizi cezalandırmasına veya hatta dizini kaldırmasına neden olabilir . Unutmayın, geri bağlantıların miktarı değil, sıralamadaki farkı yaratan niteliktir.

Geri Bağlantılar Nasıl Alınır?

Sitenize geri bağlantılar oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. Web siteniz için kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya başlamanın 7 basit yolu.

  • Sosyal medya profillerinize sitenize bağlantılar ekleyin.
  • Zaten sıralaması iyi olan bir gönderi için bir Google araması yapın ve ardından onu geliştirip genişletin.
  • Liste gönderileri, “nasıl yapılır” gönderileri, “neden” gönderileri, infografikler veya gömülü videolar içeren gönderiler oluşturun. Bu formatlar genellikle standart gönderilerden daha fazla geri bağlantı alır.
  • Nihai rehber gönderilerini yazın. Bunlar birkaç bin kelime içeren çok uzun yazılardır ve konunun her yönünü kapsar.
  • Diğer bloglara ve web sitelerine konuk yazıları yazın
  • Nişinizdeki veya sektörünüzdeki etkileyicilerle iletişime geçin ve onlara sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir makale hakkında bilgi verin.
  • Sektörünüzdeki etkileyicilerle görüşün ve onlara bir bağlantı gönderin, şüphesiz sitenize geri bağlanacaklardır.

Ayrıca rekabetçi geri bağlantı araştırması yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, sıralamada iyi olan rakiplerinizin geri bağlantılarını görmeniz gerekir.

SEMrush gibi bir geri bağlantı aracı , bu bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilir, böylece kendi bağlantı kurma stratejinizin bir parçası olarak bu alanları hedeflemeye başlayabilirsiniz.

SEMrush gibi bir geri bağlantı aracı , bu bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilir, böylece kendi bağlantı kurma stratejinizin bir parçası olarak bu alanları hedeflemeye başlayabilirsiniz.

Sitenizi büyütmenize ve geri bağlantılarınızı görmenize yardımcı olması için Google Arama Konsolunu kullanabilirsiniz , ancak bu çok zaman alabilir ve yapabilecekleri konusunda sınırlıdır.

Ancak, daha hızlı ve daha iyi araçlar mevcuttur. Örneğin, SEMrush kullanarak , bu önemli soruların üçünü ve çok daha fazlasını hızlı bir şekilde yanıtlayabilirsiniz.

SEMrush, özellikle geri bağlantılarla ilgilenen iki ana alana sahiptir. Birincisi, rakiplerinizi incelemenizi sağlayan Backlink Analytics bölümü, ikincisi ise Backlink Denetim alanıdır.

Backlink Audit bölümüne hızlıca bir göz atalım çünkü sitenize gelen tüm backlinkleri bulmanızı sağlar.

Sonra, SEMrush’ın Backlink Denetim aracı her geri bağlantıyı kontrol eder ve toksik olanları sıralar. Bu şekilde, Google web sitenizi cezalandırmadan önce toksik geri bağlantıları bulabilir ve reddedebilirsiniz.

Ve SEMrush ile ilgili en iyi şeylerden biri, toksik web sitesi sahibine doğrudan kullanıcı ekranından e-posta göndermenize izin vermesidir.

SEMrush gibi bir araçla anahtar kelime araştırması yapabilir, rakiplerinizin geri bağlantılarını görebilir ve kendi geri bağlantılarınızı tek bir yerden yönetebilirsiniz.

Backlink profilinizi takip etmek size sitenizin değeri hakkında çok şey söyleyecektir ve sitenizin SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Bu kılavuzun geri bağlantıların ne olduğunu ve web sitenizi büyütmek için bunları nasıl kullanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Kıbrıs Web Yazılım