Home » Apple, Yeni Bir iPhone veya iPad Satın Alanların Yükünü Kaldıramadı

Apple, Yeni Bir iPhone veya iPad Satın Alanların Yükünü Kaldıramadı

Yeni bir iPhone 12, Apple Watch veya iPad aldıysanız, son 2 gündür bazı problemler yaşamış olabilirsiniz. Apple iCloud servisinde, uzun bir süre boyunca sıkıntı yaşandı ve bu sıkıntı kullanıcılara da yansıdı. Peki ama bu 2 günlük sıkıntının nedeni neydi?

Problemin nedeni, çok sayıda insanın iCloud hesaplarını kurmaya veya güncellemeye çalışmasının sonucundan başka bir şey değil. Apple’ın sistem durumu sayfasındaki iCloud hesabına ve giriş bilgilerine göre, sorun Noel Günü erken saatlerde başladı. Bir günden fazla bir süre sonra, cumartesi sabahı geç saatlerde, Apple sistem durumu sayfası, depolama hizmetiyle ilgili sorunun olduğunu belirtti. Problem bir süre “devam ediyor” statüsünde kaldı ancak daha sonra iCloud sorunu “çözüldü” olarak işaretledi. Sorunların ne kadar yaygın olabileceğine dair hiçbir ayrıntı verilmedi, yalnızca “bazı kullanıcılar etkilendi” denildi.

Kısacası tüm bu süre boyunca Apple Destek, şirketin “bir sorun yaşadığını” kabul etti. Apple Destek tweetinde, “lütfen birkaç saat sonra tekrar deneyin” ibaresi dikkat çekti.  

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Kıbrıs Web Yazılım